حضور مهندس زارعی رئیس کمسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیرازدر اداره بحران شهرداری

 
مهندس زارعی رئیس کمسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز
 
جایگاه اداره بحران شهرداری شیراز در شان عنوانش نیست،آینده نگری و پیش بینی در برنامه ریزی های مدیریت بحران میتواند از بروز خسارات سنگین جلوگیری کند.
 
مهندس مسعود زارعی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در اداره مطالعات بحران شهرداری شیراز حضور و با مسئول و کارکنان این حوزه به بحث و گفتگو نشست .
در این دیدار ابتدا دبیری رئیس اداره بحران شهرداری به بیان توضیحاتی در خصوص اهمیت و نقش حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در مجوعه شهرداری به ویژه  در کلانشهر شیراز و اقداماتی را که تا کنون انجام شده ، پرداخت.
دبیری در ادامه گفت : علیرغم جایگاه تشکیلاتی ضعیفی که برای این حوزه در نظر گرفته شده ،حجم اقدامات عمرانی ، مطالعاتی همراه با تعریف رزمایش های مناسبی انجام گردیده ،اما با توجه به اهداف و دستورالعملهای صادره از وزارت کشور در حوزه بحران و سازمان پدافند غیر عامل در راستای بهینه کردن عملیات های مختلف شهرداری و همچنین بالا بردن ضرائب امنیتی و ایمنی شهروندان و شهر در  پیشگیری از بحرانها و آمادگی مقابله و ارائه راهکارهای علمی و کارشناسی شده و ارتباط و هماهنگی با سایر دستگا ه ها در زمان وقوع بحران ولزوم حضور جدی مجموعه اداره بحران در بحران های شهری ،ارتقاء این حوزه و افزایش حدود اختیارات آن در زمینه های تحقیقات ،پژوهش،تهیه تجهیزات ، تصمیم گیری و سایر اقدامات دیگر در راستای کنترل و کاهش خسارت ( جانی و مالی ) به شهروندان قطعاً مؤثر می باشد.
 رئیس کمسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز پس از استماع گزارش رئیس و کارشناسان اداره بحران شهرداری گفت:با توجه به بررسی وضعیت موجود ، آینده نگری و پیش بینی در برنامه ریزی های مدیریت بحران در شهر شیراز صفر و بعضا زیر صفر میباشد و متمرکز شدن دستورالعملها و آئین نامه های اجرایی در زمان بحران باید در اولویت کار قرار گیرد و جایگاه اداره بحران شهرداری در استانداری ، فرمانداری و شهرداری باید مشخص شود.
مهندس زارعی افزود : با توجه به وضعیت جغرافیایی شهر شیراز و خطراتی که معمولا آن را تهدید می کند از قبیل سیل،زلزله و آتش سوزی و نقش و عملکرد شهرداری در مقابله با این حوادث،نشان دهنده اهمیت این موضوع بوده و جا دارد که کلیه مسئولین در سطح شهر و استان به آن توجه نموده و به منظور آمادگی بیشتر حوزه ها و برطرف نمودن کاستی ها ،طرح جامع پدافند غیر عامل و ارائه سناریو های مختلف توسط دستگاه های اجرایی با محوریت دانشگاه و حضور اساتید ، معاونین و مدیران و کارشناسان مربوط به حوزه بحران در جلسات مربوطه در دستور اداره کار بحران قرار گیرد.
عضو شورای اسلامی شهر ،ایجاد یک فرماندهی یا مدیریت واحد بحران در کلان شهر شیراز را مهم برشمرد و افزود :مسئولیت اداره بحران ایجاد هم افزایی و هماهنگ کردن تمام شهردر زمان بحران است .بنا بر این طرحی واحد در خصوص صدور مجوز بهره گیری از مکان های مناسب،امکانات و تجهیزا ت و نیروهای انسانی در زمان بحران باید تدوین و در دستور کار قرار گیرد.
وی همچنین به اهمیت اسکان اضطراری و موقت در شهر شیراز اشاره نمود و گفت اضافه بر مکانهای موجود،فضاهای دیگری به عنوان اسکان اضطراری و موقت همراه با زیر ساختها و تجهیزات مربوط به آن برای استفاده در مواقع ضروری باید در نظر گرفته شود.
در پایان این نشست مهندس زارعی پیوست پدافند غیر عامل در پروژه های عمرانی ،خدماتی و شهر سازی را ضروری دانست و عنوان کرد: گاهی اوقات هزینه کرد هایی میتواند مانع از ایجاد یک بحران بزرگ باشد،بنابراین شهرداری مکلف است شیوه نامه ای جهت اجرای الزامات و قوانین مربوطه به رعایت پدافند غیر عامل در اجرای پروژه ها تدوین و به کمسیون  ارائه نماید.
 



۱۴۰۰/۰۷/۱۸
منبع : اداره مدیریت بحران شهرداری شیراز
بازدید ها : ۵۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید