چگونه چین در ۹ روز بیمارسان ساخت ؟

چین چگونه در ۹ روز بیمارستان ساخت؟
 
 دو نوع « مهارت » در کنار سه « رمز» چینی باعث شد ماموریت غیرممکن « ساخت بیمارستان ۱۰۰۰ تخت‌خوابی ظرف ۹ روز» در چین امکان‌پذیر شود و سر زمان برنامه‌ ریزی ‌شده ، عملیات « پذیرش، قرنطینه و درمان» افراد مبتلا به کرونا در شهر کانون انتشار ویروس به اجرا دربیاید .
  ساخت بیمارستان « هوشنشان » دومین تجربه موفق    چین در حوزه « واکنش سریع در بحران » محسـوب می‌شود که بعد از ماجرای ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ در کارنامه این کشـور به ثبت رسیده است .  « اسکان موقت » مهم‌ترین ماموریت عوامل مدیریت بحران یک کشور در زمان بروز حوادث است که هـر چقدر با کیفیت و سرعت بالا انجام شود، عوارض ثانویه آن حادثه کاهش پیدا می‌کند . این ماموریت در چین برای اسکان بیمارستانی افراد مبتلا به ویروس کرونا به انجام رسید و دو مهارت « سریع‌ سازی ساختمان با استفـاده از فناوری تولید واحدهای پیش‌ ساخته در کارخانه » و همچنین « واکنش سریع به نیاز آسیب‌دیدگان برای اسکان موقت » باعث موفقیت عوامل پروژه شد . مجموعه دولت چین و تیم‌های فنی-اجرایی پروژه بیمارستان ۱۰۰۰ تخت‌خوابی، از سه رمز حرفه‌ای برای تضمین ساخت ۹ روزه این مجموعه استفاده کردند که شامل « بانک اطلاعاتی قوی از نیروهای مهندسی و ماشین‌آلات ساختمانی »،    « عبور از بوروکراسی‌های دولتی هنگام مدیریت بحران » و همچنین «تخصیص بدون مانع منابع مالی» بوده است .
چین برای دومین بار ظرف ۱۸ سال گذشته توانست رکورد جهانی « اسکان سریع حین بحران با ساختمان‌سازی برق‌آسا » را به نام خود ثبت کند . حدود دو هفته پیش تنها ساعاتی پس از فاش شدن ابعاد گسترش ویروس کرونا در شهر « ووهان » چین، دولت این کشور تصمیم می‌گیرد یک بیمارستان هزار تختخوابی را ظرف ۹ روز برای « پذیرش ، قرنطینه و درمان افراد مبتلا به بیماری واگیردار » در کانون انتشار کرونا بسازد . برنامه چین درست سر زمان تعیین‌شده محقق شد و یکشنبه گذشته با استقرار ۱۴۰۰نفر تیم درمانی در بیمارستان تازه‌ تاسیس « هوشنشان »، عملیات پذیرش مبتلایان به ویروس کرونا در این مجتمع آغاز شد . بررسی‌‌های مهندسان ساختمانی در چین از جمله مدیر پروژه ساخت بیمارستان « هوشنشان »،‌ قبل از شروع به ساخت این بیمارستان نشان می‌داد ، برای احداث چنین مجموعه‌ای با مساحت زیربنای ۲۵ هزار مترمربع در زمینی به ابعاد نزدیک ۱۰ هکتار ، دو سال زمان طبیعی لازم است . محاسبات فنی همچنین مشخص کرد حتی در بهترین حالت ، ساخت یک بیمارستان موقت در ابعادی نه چندان بزرگ حداقل یک ماه زمان می‌برد . اکنون با همه فروض و برآورد های خلاف جهت طرح            « ساخت ۹ روزه یک بیمارستان »، این ماموریت غیرممکن به سرانجام رسیده است. دولت چین، پیش‌تر و در سال ۲۰۰۳ نیز توانست برای «مدیریت بحران ناشی از انتشار ویروس سارس »، یک بیمارستان مجهز را ظرف ۷ روز در پکن احداث کند. « هوشنشان » دومین تجربه چینی در « اسکان موقت حین بحران ملی از جنس ویروس » است .
  اخبار مربوط به ساخت یک بیمارستان ظرف ۹ روز در چین، در شبکه‌های خبری بین‌المللی منتشر شدو عمده نگاه‌ها به سمت « مهارت چینی‌ها در سریع ‌سازی ساختمان » چرخید . اما سابقه این کشور در مهارت «سریع سازی» از مرحله  « رکورد » یا « رویداد جدید » گذشته، چرا که شرکت‌های ساختمانی چینی سال‌هاست  با تکنولوژی « قطعات پیش‌ساخته » ، بیش از نیمی از اجزای یک ساختمان را در کارخانه خارج از زمین محل ساخت سازه - تولید می‌کنند و سپس با مونتاژ آنها در محل ، سرعت ساخت و ساز را تا ۱۰۰ برابر ( به لحاظ زمان اجرای پروژه ) افزایش می‌دهند . سال ۲۰۱۰ یک هتل ۱۵ طبقه به نام آرک ظرف ۶ روز در شانگهای چین ساخته شد . آن زمان، فیلم ساخت این هتل با سرعت بالا در شبکه‌های اینترنتی بسیار بازنشر شد و مهارت سریع‌ سازی شرکت‌های ساختمانی چین همان ۱۰ سال پیش در جهان مطرح شد. سال ۲۰۱۱ نیز بخش خصوصی فعال در صنعت ساختمان چین موفق شد یک برج ۳۰ طبقه را در ۱۵ روز با ساخت ۱۷ هزار مترمربع زیربنا بسازد . ساخت برج ۵۷ طبقه در ۱۹ روز، نمونه دیگری از توانایی تندسازی چینی‌ها در سال ۲۰۱۵ بود. اکنون اما تجربه ۲۰۲۰ احداث بیمارستان «هوشنشان» و نمونه قبلی آن در سال ۲۰۰۳،‌ نوع تکامل‌یافته مهارت سریع‌ سازی ساختمان در چین است. «هوشنشان» توسط دولت چین نه بخش خصوصی- ساخته شد . این پروژه ساختمانی توسط شرکت ملی عمران چین، مدیریت و ساخته شد . پروژه « هوشنشان » از آفت مشترک پروژه‌های دولتی کاملا در امان ماند و به جای اقدامات کند و آهسته و پیشرفت لاک پشتی ، ساخت آن حتی سریع‌تر از ساخته‌های بخش خصوصی به سرانجام رسید .
« هوشنشان » نماد « مهارت چین در مدیریت بحران » محسوب می‌شود . در این کشور یک بحران ملی ناشی از حادثه ناگهانی - انتشار جهشی ویروس کرونا - باعث شـکل‌گیری وضعیت فوق‌العاده شد . در حالی که تصور می‌شد دولت چین همه توان خود را برای تولید واکسن ویروس کرونا بسیج کند اما بخشی از اقدامات برای « اسکان موقت آسیب‌دیدگان از این بحران » صرف شد و در نهایت به ساخت ۹ روزه این بیمارستان انجامید . سه رمز ساخت در این پروژه نهفته است که می‌تواند برای عوامل « مدیریت بحران » در ایران هنگام حوادث غیرمترقبه ، الگو شود . رمز اول ، دسترسی دولت چین به بانک اطلاعاتی همه فعالان ساختمانی ، مهندسان و از همه مهم‌تر ماشین‌آلات و تجهیزات سبک و سنگین دو منظوره - مورد استفاده در زمان « ساخت و ساز » و « امداد و نجات » - است. رمز دوم که باعـث شد کلیـد « هوشنشان » در ۹ روز باز شود « عبور دولـت چین از بوروکراسی و چارچوب ‌های اداری سرعت‌گیر» بود. در این پروژه ، مدیران دولتی منتظر اجازه و جلسـات پی درپی و حـواله دادن تصمیمات اولیه به جمـع‌ بندی‌های ثـانویه و صورت‌جلسات فرسایشی نشدند بلکه با جسارت نسبت به اقدامات سریع در وقت طلایی دست زدند . و رمز سوم نیز « تخصیص بدون محدودیت منابع مالی» است.
 
منبع : روزنامه خبر یک شنبه 20 بهمن ماه صفحه 22
 ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
منبع : اداره مدیریت بحران شهرداری شیراز
بازدید ها : ۸۷۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید